Kiracılar ve Ev Sahipleri Dikkat! Yeni Düzenleme Geldi

Kiracılar ve Ev Sahipleri Dikkat! Yeni Düzenleme Geldi
2 Temmuz'da sözleşme yenileyenler TÜFE ortalamasına göre zam yapacak. Ev sahipleri, istedikleri oranda zam yapamayacak ve belirlenen yasal oranları takip etmek zorunda kalacaklar..

1 Temmuz itibarıyla kiralardaki yüzde 25 zam sınırı sona eriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu sınırın devam etmesine gerek olmadığını belirtti. Bu tarihten sonra kiralar, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 12 aylık ortalama oranına göre belirlenecek.

Örneğin, mevcut oran yüzde 59.64 ve yeni dönemde kiralar bu oran baz alınarak artırılabilecek. Ancak, zam yalnızca sözleşme yenileme döneminde yapılacak, bu da yılda bir kez anlamına geliyor.

Kiracılar ve Ev Sahipleri Dikkat! Yeni Düzenleme Geldi

Yeni dönemde kira artışları, 1 Temmuz'da sözleşmesini yenileyenler için yüzde 25 sınırına tabi olacak.

2 Temmuz'da sözleşme yenileyenler TÜFE ortalamasına göre zam yapacak. Ev sahipleri, istedikleri oranda zam yapamayacak ve belirlenen yasal oranları takip etmek zorunda kalacaklar.

Kira davaları ve tahliye süreçleri için arabuluculuk şartı getirildi. Dava süreci devam eden kiracılar da yeni yasal zam oranlarına uymak zorunda kalacak.

Ev sahipleri, kiracılarını tahliye etmek için haklı bir gerekçe sunmak zorunda. Kendi veya bakmakla yükümlü oldukları birinin ihtiyaçları doğrultusunda tahliye talep edebilirler. Evin satılması durumunda, yeni mülk sahibi kendi oturacaksa tahliye isteyebilir.

Kira sözleşmesi 10 yıl uzama süresini dolduran kiracılar için de tahliye talep edilebilir. Ancak, ev sahipleri de düşük kira bedelleri karşısında mağduriyet yaşamaktadır. TÜFE'ye göre zam yapılsa bile kira bedelinin güncel piyasa değerinin altında kalabileceği endişesi taşımaktadırlar.