MEB'de Başöğretmenlik Tazminatı İki Katına Çıkıyor! 16.000 TL Alacaklar!

MEB'de Başöğretmenlik Tazminatı İki Katına Çıkıyor! 16.000 TL Alacaklar!
Milli eğitim Bakanlığında yeni ÖMK tartışılırken başöğretmenlik tazminatının artırılacağı iddia edildi. Uzman öğretmenlik ise değişmeyecek.

2024 yılı için başöğretmenler 7.228 TL tazminat ödemesi alıyor. Derecesi 1 ve 2 olan başöğretmenlere ise 8.673 TL alıyor.

Tazminat oranlarının iki katına çıkarılması ile 14456 ile 17346 TL'ye yükselecek. Tabi ki bu mali şartlarda Maliye'den onay çıkar mı bilinmez.

Başöğretmen Tazminatlarında Zam Mı Geliyor?


2024 yılı için başöğretmenlere ödenen tazminat, derecelerine göre 7.228 TL ve 8.673 TL olarak belirlenmiş durumda. Uzman ve tecrübeli eğitimcilerin aldığı bu tazminatın yetersiz olduğu ve iki katına çıkarılması gerektiği görüşleri sıklıkla dile getiriliyor.

Tazminat oranlarının iki katına çıkarılması halinde, başöğretmenlerin alacağı tazminat 14.456 TL ve 17.346 TL'ye yükselecek. Bu artış, maaşlarında önemli bir fark yaratacak ve meslek memnuniyetini artıracaktır.

Ancak, bu tazminat artışı için Maliye Bakanlığı'ndan onay alınması gerekiyor. Mevcut ekonomik şartlarda Maliye Bakanlığı'nın bu artışı onaylayıp onaylamayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Başöğretmenlerin tazminatlarının iki katına çıkarılması ile ilgili talepler, eğitim sendikaları tarafından da dile getiriliyor. Sendikalar, bu artışın hakkaniyetli olduğunu ve mesleğin itibarını artıracağını savunuyor.

Ancak, Maliye Bakanlığı'nın bütçe kısıtlamaları nedeniyle bu artışı onaylamama ihtimali de bulunuyor. Bu durumda, başöğretmenlerin tazminatlarında herhangi bir artış olmadan 2024 yılını tamamlamaları ihtimali de var.

Tazminat artışı ile ilgili son gelişmeler merakla bekleniyor. Eğitim camiası ve sendikalar, Maliye Bakanlığı'ndan bu konuda bir açıklama bekliyor.

Etiketler :