O Branş Öğretmenlerinin Yükü Kat ve Kat Arttı

O Branş Öğretmenlerinin Yükü Kat ve Kat Arttı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye yüzyılın Maarif modeli ismi ile kamuoyuna tanıtılan yeni müfredatta bir branş üzerinde özellikle durulmaktadır. Ben şu öğretmenleri bundan sonra kat ve kat daha büyük bir sorumluluğun altına gireceklerdir. O branş hangi branş? O sorumluluklar nelerdir?

26 Nisan tarihinde Tüm Türkiye'ye tanıtılan Türkiye yüzyılın Maarif Modeli ismiyle yayınlanan yeni müfredat beraberinde büyük yenilikler de getirecektir.

Ülkemizin tüm kademelerinde öğrenim gören tüm öğrencileri ve Öğretmenleri ilgilendiren Türkiye yüzyılın Maarif modeli ismi ile yayınlanan yeni müfredat 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak eğitim sistemine dahil olacaktır.

Ancak müfredatın neredeyse bütün programlarında bahsedilen bir branş bulunmaktadır. Bu branş Türkçe branşından başkası değildir.

Türkçe dersi ile ilgili bakanlık yeni Metin türlerinden tutun sınıf ortamı dışında da ders işlenmesine imkan verecek olan etkinlik yöntem ve tekniklere kadar birçok değişikliğe gitmiştir.

Günümüzde hayatımıza giren sosyal medya metinleri bile yeni müfredatta bulunan Türkçe dersinin içeriğinde yer alacaktır.
Ayrıca yakın dönemde dünyada dil öğretimi konusunda büyük bir unvana sahip olan uluslararası kuruluşlarla Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmış olduğu çalışmaların neticesinde yeni müfredatta dijital ortamda okuma ve yazma etkinliklerinin de getirildiğini söz konusu çalışmaların bu anlamda yeni müfredata da yansıdığı görülmektedir.

Ayrıca bütün derslerin temel kazanımlarından biri olan Türkçe'nin doğru kullanılması da yeni müfredatın içerisinde bir maddeden daha öteye giderek Türkçe Öğretmenlerinin görev ve sorumluluklarının artacağına işaret eden diğer bir önemli husustur.

Konya Manşet/ ÖZEL HABER

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konyamanset.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.