Sağlık Bakanlığı’ndan Büyük Yasak! Ünlü İsimlerin Reklamlara Katılması Artık Mümkün Olmayacak!

Sağlık Bakanlığı’ndan Büyük Yasak! Ünlü İsimlerin Reklamlara Katılması Artık Mümkün Olmayacak!
Sağlık Bakanlığı, Tıbbi Ürünlerin ve Gıdaların Tanıtımına Yönelik Yeni Düzenlemelerle Karşımızda

Sağlık Bakanlığı, tıbbi ürünler ve özel tıbbi amaçlı gıdaların tanıtım faaliyetlerine yönelik yeni bir çalışma başlattı. Bu çalışma kapsamında, tanıtımlarda ünlü kişilerin yer alması yasaklanacak. Sağlık personelinin de bu tür tanıtımlarda yer alması için özel izin alması gerekecek.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Tarafından Hazırlanan Taslak Düzenleme Detayları

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), beşerî tıbbi ürünlerin ve özel tıbbi amaçlı gıdaların tanıtım faaliyetlerine yönelik yeni bir taslak hazırladı. Bu taslak düzenleme, doktorlar, diş hekimleri ve eczacılara yönelik mevcut uygulamaları genişleterek diyetisyenlere yönelik de düzenlemeler getirecek.

Meslek Gruplarına Yönelik Ziyaretler Online Sistemler Üzerinden Gerçekleşecek

Taslak düzenlemeye göre, tıbbi ürün tanıtım yetkilileri artık belirli meslek gruplarına yönelik ziyaretlerini online sistemler aracılığıyla gerçekleştirebilecek. Bu meslek grupları dışındaki sağlık personeline herhangi bir ürün veya tanıtım materyali sunmak yasaklanacak.

Ürün Tanıtımlarında Yanıltıcı ve Abartılı Bilgilere Yer Verilmeyecek, Ünlü İsimler Tanıtımlarda Rol Almayacak

Yeni düzenlemeler kapsamında, ürün tanıtımlarında yanıltıcı, abartılı veya doğruluğu ispatlanmamış bilgilere yer verilmeyecek. İlgi çekici ancak ürünle doğrudan ilgisi olmayan ifade ve görüntüler kullanılmayacak. Ünlü kişiler tanıtımlarda yer almayacak ve sağlık mensupları tanıtım faaliyetlerinde izin almadan bulunamayacak.

Etiketler :