Büyükşehir, Konya’nın Dârülmülk oluşunun 927. yılını kutlayacak

Büyükşehir, Konya’nın Dârülmülk oluşunun 927. yılını kutlayacak
Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya’nın Türkiye Selçuklu Devleti’ne başşehir oluşunun 927. Yılı dolayısıyla Darülmülk Kutlamaları ve anma programı düzenleyecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Selçuklu Devleti’nin başşehri oluşunun 927. yıl dönümü dolayısıyla 28 Haziran Cuma günü Darülmülk Kutlamaları ve anma programı düzenleyecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, program için Konyalıları Alaaddin Camii Selçuklu Sultanları Türbesi’ne davet etti. Başkan Altay, yaptığı açıklamada, "Kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Konya’nın Selçuklu Devleti'nin dârülmülkü oluşunu 927. yıl dönümünde kutluyoruz. Geçmişimizin bu önemli mirasını gelecek nesillere taşımak için her yıl düzenlediğimiz bu etkinliği gururla gerçekleştiriyoruz" dedi.

Başkan Altay, Konya’nın coğrafi ve kültürel zenginliği ile stratejik önemine vurgu yaparak şunları ekledi: "Konya, bilim, sanat, edebiyat ve mimari alanlarında önemli bir merkez olmuştur. Biz de bu değerli mirası yaşatmak ve geleceğe aktarmak amacıyla her yıl düzenlediğimiz kutlama ve anma programı ile tarihimizin izlerini yaşatıyoruz."

Anma programı kapsamında, 28 Haziran günü Alaaddin Camii’nde Cuma namazı öncesinde hatim duası yapılacak ve Cuma hutbesinde Selçuklu Sultanları başta olmak üzere tüm şehitler ve gaziler yad edilecek. Cuma namazı sonrası temsili nöbet değişimi gerçekleştirilecek ve günün sonunda saat 20.30’da Alaaddin Camii Selçuklu Sultanları Türbesi’nde anma programı düzenlenecek. Bu etkinliklerle Konya’nın tarihî önemini ve Selçuklu mirasını anlamak ve yaşatmak için önemli bir fırsat sunulmuş olacak.

Etiketler :