Halıcı unutulmadı

Halıcı unutulmadı
Karatay Belediyesi ve Konya Kültür ve Turizm Derneği, Türk edebiyatının ve kültür dünyasının unutulmaz ismi merhum Feyzi Halıcı’yı, doğumunun 100’üncü yılında düzenlenen programla andı.

Kültür dünyasının önde gelen isimlerinden Feyzi Halıcı'nın 100. doğum günü, Karatay'da düzenlenen anma töreniyle kutlandı. Karatay Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliğe Feyzi Halıcı'nın ailesi ve edebiyat camiasından pek çok isim katıldı.

Feyzi Halıcı'nın edebi mirası ve yaşamı üzerine odaklanan etkinlikte, Konya kültür dünyasının önemli simaları, hatıralar, yazılar ve şairlerin eserleriyle onun anısını yaşattılar. Programda konuşan Konya Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Yıldırım, Halıcı'nın Türk edebiyatına ve kültürel mirasa olan katkılarını vurgulayarak önemini belirtti.

Feyzi Halıcı'nın eşi Bahar Gökfiliz Halıcı ise programda yaptığı konuşmada, eşinin kültürel alandaki hizmetlerini ve Âşıklar Bayramı gibi önemli etkinlikleri nasıl başlattığını anlattı. Programda duygusal anlar yaşatan şair Nuri Şahinoğlu ise Halıcı'nın Konya'nın kültürel yaşamına sağladığı katkıları dile getirdi.

Öte yandan, Prof. Dr. Nilgün Çelebi, Feyzi Halıcı'nın Âşıklar Bayramı'nı Konya'ya taşıyarak Türkiye genelinde büyük bir etki yarattığını ve akademik alanda da önemli çalışmalara imza attığını belirtti. Feyzi Halıcı'nın adının Selçuk Üniversitesi olarak anılması için verdiği mücadeleye de değindi.

Kısacası, Feyzi Halıcı'nın kültürel ve edebi mirası, 100. doğum gününde düzenlenen bu anma etkinliğiyle bir kez daha yaşatıldı ve gelecek nesillere aktarılması için önemli bir adım atıldı.

Etiketler :