Milli elektrikli tren setinin 1 yılda 575 bin yolcu taşıdığını bildirdi

Milli elektrikli tren setinin 1 yılda 575 bin yolcu taşıdığını bildirdi
Gebze ile Adapazarı arasında geçen yıl hizmet vermeye başlayan milli elektrikli tren setinin, 1 yılda 575 bin yolcu taşıdığını bildirdi.

Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) tarafından üretilen ve 27 Mayıs 2023'te yolculu seferlerine başlayan milli elektrikli setler hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu bilgi verdi.

Uraloğlu, Adapazarı ile Gebze arasında hizmet veren tren setlerinin yolculara konforlu bir seyahat deneyimi sunduğunu belirtti. Milli elektrikli tren setlerinin ergonomik koltuklarıyla dikkat çektiğini vurgulayan Uraloğlu, Adapazarı ile Gebze arasında yüzde 70 doluluk oranıyla hizmet verdiklerini ve bugüne kadar 2 bin 575 sefer yaparak 250 bin kilometre yol kat ettiklerini ve 575 bin yolcu taşıdıklarını aktardı.

Bakan Uraloğlu, son teknolojiye sahip milli elektrikli setlerin 160 kilometre hıza ulaşabildiğini ve sadece Türkiye için değil dünya çapında kullanılmak üzere üretildiğini belirtti. Milli elektrikli setlerin, uluslararası demiryolu standartlarına uygun olarak üretildiğini ve bölgesel ile şehirlerarası seyahatler için farklı araç sayılarında tercih edilebildiğini söyleyen Uraloğlu, bu setlerin 5 araçtan oluşan versiyonunun 324 yolcu taşıyabildiğini ve restoran hizmetinin bulunduğunu ifade etti.

Uraloğlu, şu anda Adapazarı ile Gebze arasında 3 setin başarılı bir şekilde hizmet verdiğini ve 2025 yılı sonuna kadar 22 setin hizmete gireceğini, 2030'a kadar ise toplamda 56 setin üretileceğini açıkladı. Ayrıca, 225 kilometre hız yapabilen milli hızlı tren tasarım çalışmalarının devam ettiğini de belirtti. Son 22 yılda Türkiye'nin demiryolu alanında önemli atılımlar gerçekleştirdiğini vurgulayan Uraloğlu, yerli ve milli demiryolu araçlarının üretimi konusunda ileri teknolojiyi kullanarak önemli mesafeler katettiklerini sözlerine ekledi.

Etiketler :