Nitelikli dolandırıcılık, çevrimiçi çocuk müstehcenliği suçundan 38 şüpheli yakalandı

Nitelikli dolandırıcılık, çevrimiçi çocuk müstehcenliği suçundan 38 şüpheli yakalandı
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 19 ilde yasa dışı bahis, nitelikli dolandırıcılık, çevrimiçi çocuk müstehcenliği ve bilişim sistemine girme suçlarına yönelik düzenlenen

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda il jandarma komutanlıkları tarafından Kayseri, İzmir, İstanbul, Adana, Antalya, Afyonkarahisar, Mardin, Gaziantep, Sakarya, Samsun, Bursa, Yozgat, Şanlıurfa, Kırklareli, Ankara, Balıkesir, Kocaeli, Manisa ve Muğla'da faaliyet gösteren sosyal medya platformlarında "yatırım yoluyla yüksek kazanç vaadi" ilanları verip vatandaşları dolandırdığı tespit edilen ve hesaplarında 63 milyon 500 bin lira işlem hacmi bulunan 31 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

Ayrıca, Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC) ile yapılan çalışmalar sonucunda çocuklara ait cinsel içerikli fotoğrafları ve videoları bilgisayarlarına depolayan ya da paylaşıma sunarak çevrimiçi müstehcenlik suçunu işlediği tespit edilen 7 şüphelinin de yakalandığını belirtti. Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

"Aziz milletimizin bilmesini isterim ki, Siber Vatan’da da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında. Operasyonlar sonucu ruhsatsız tabancalar, çok sayıda bilgisayar, telefon, sim kart ve taşınabilir bellek, banka/kredi kartı ele geçirildi. Operasyonları gerçekleştiren kahraman jandarmamızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin, milletimizin duası sizinle."

Etiketler :