Yerli ve milli buğday çeşitlerinin hasadı yapıldı

Yerli ve milli buğday çeşitlerinin hasadı yapıldı
Bakan Yumaklı, Türkiye'deki sertifikalı tohumun yarısının TAGEM'in çalışmalarıyla çiftçilerin hizmetine sunulduğunu belirterek, "Kamu, özel sektör ve üniversite işbirliğiyle tohum konusundaki AR-GE çalışmaları bütün hızıyla devam edecek." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Gölbaşı'nda gerçekleştirilen yerli ve milli buğday çeşitlerinin hasat ve tanıtım programına katıldı. Bakan Yumaklı, burada yaptığı konuşmada, tarımsal üretimde verimlilik, kalite, sürdürülebilirlik, kayıtlılık ve sektöre yatırım odaklı bir vizyon belirlediklerini vurgulayarak, AR-GE çalışmalarının önemine değindi. Türkiye'de kullanılan tohumların ıslahıyla ilgili yapılan çalışmalara değinen Yumaklı, özellikle soğuğa ve kuraklığa dayanıklı yeni tohum çeşitlerinin tanıtımı ve hasadına katıldıklarını belirtti.

TAGEM'in 150 tarla bitkisi çeşidi geliştirdiğini ve bunların 104'ünün milli çeşit listesinde yer aldığını sözlerine ekledi. Ülkenin yerli tohum geliştirme konusunda önemli adımlar attığını vurgulayan Bakan Yumaklı, Türkiye'deki sertifikalı tohumun yarısının TAGEM'in çalışmalarıyla çiftçilere sunulduğunu ifade etti. Kamu, özel sektör ve üniversitelerin işbirliğiyle tohum AR-GE çalışmalarının devam edeceğini belirten Yumaklı, Türkiye'nin iklim değişikliğinden etkilenebilecek ülkelerden biri olduğunu ancak bu etkileri minimize etmek için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.