Yusufeli Merkez Viyadüğü yarın hizmete açılacak

Yusufeli Merkez Viyadüğü yarın hizmete açılacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Yusufeli Baraj köprülerinin son halkası olan Yusufeli Merkez Viyadüğü'nü yarın hizmete açacaklarını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun açıklamasına göre, Yusufeli Merkez Viyadüğü, "çelik orthotropic köprü" olarak planlanmış ve itme-sürme yöntemiyle inşa edilmiştir. Yusufeli Barajı'nın yapımı sürecinde, Yusufeli ilçe merkezi ve 7 köyün taşınmasıyla birlikte yapılan bu viyadük, 11 Haziran Salı günü trafiğe açılacak. Bu yeni viyadük sayesinde, Artvin ile yeni Yusufeli ilçesi ve çevre köyleri arasındaki ulaşım mesafesi yaklaşık 15,5 kilometre kısalacak ve ulaşım süresi 25 dakika azalacak. Bakan Uraloğlu, köprünün sanat yapıları ve üstyapı imalatlarının tamamlandığını ve yaklaşık 7 bin 100 ton çelik kullanıldığını belirtti. Toplam 44 segmentin birleşimini tamamlamak için 5 Şubat'ta son sürme işlemi gerçekleştirildi. Viyadüğün en yüksek ayağı yaklaşık 150 metre ve Sarıgöl Kavşağı'ndan başlayan viyadük T13 tüneline bağlanmıştır.

Uraloğlu, Yusufeli rölekasyon yolları kapsamında 4 teknolojik köprü yapıldığını ve bu köprülerin hizmete alındığını belirtti. Yusufeli Merkez Viyadüğü sayesinde, kış aylarında meydana gelebilecek doğa olaylarına karşı güvenli bir yol sağlandığını ve toplam 43 milyon lira tasarruf edileceğini ifade etti. Ayrıca, viyadüğün trafiğe açılmasıyla, yeni Yusufeli ilçesi ve çevre köyler ile Artvin arasındaki yolun 16,2 kilometreden 685 metreye indirileceğini kaydetti.