TBMM'de, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak

TBMM'de, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak
Genel Kurul, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine başlayacak. "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" dolayısıyla 11 Temmuz Perşembe Genel Kurulda genel görüşme yapılması planlanıyor.

Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması öngörülen teklife göre, öğretmenlik mesleği yeterliklerini içeren teorik ve uygulamalı derslerden oluşan hazırlık eğitimi Milli Eğitim Akademisi tarafından verilecek. Bu süreçte öğretmen adaylarına, belirlenen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda hesaplanacak miktarda aylık ödeme yapılacak.

Sözleşmeli öğretmenler, üç yıl süreyle görev yaptıktan sonra talepleri doğrultusunda öğretmen kadrolarına atanabilecekler ancak mazeret dışında bir yıl süreyle yer değiştiremeyecekler. Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti gibi suçlardan mahkum olanların öğretmenlikleri sona erecek ve belirli suçlar işleyen öğretmenlere yönelik cezaların yarı oranında artırılacak.

Ayrıca, 20 yıllık hizmet süresini tamamlayan ve diğer koşulları sağlayan öğretmenler başöğretmen ünvanı için başvurabilecekler. TBMM Genel Kurulu'nda Srebrenitsa Soykırımı'nı anma günü dolayısıyla genel görüşme yapılması planlanırken, 9. Yargı Paketi'nin görüşmeleri Adalet Komisyonu'nda başlayacak.

Yine kamuda tasarruf tedbirlerine yönelik düzenlemeleri içeren teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. Bu kapsamda, kamu kurumlarının harcama ve uygulamalarının tasarruf tedbirlerine uygunluğunun denetlenmesi sonucunda aykırı işlemler tespit edilenler hakkında disiplin cezaları uygulanacak.