Bakan Şimşek ''En Kötüsü Geride Kaldı, Kalıcı Düşüş Olacak''

Bakan Şimşek ''En Kötüsü Geride Kaldı, Kalıcı Düşüş Olacak''
Ekonomi ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon rakamları için açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dezenflasyon süreci ve ekonomik program hakkında sosyal medya hesabı üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek, açıklamasına dikkat çekici bir başlangıç yaparak, "En kötüsü geride kaldı!" ifadesiyle başladı. Bu açıklama, ekonominin geleceği hakkında umut verici bir mesaj içermektedir.

Bakan Şimşek tarafından yapılan açıklamalar şöyle,

''En kötüsü geride kaldı! Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek. Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek. Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız.'' dedi.

Etiketler :