Kredi Kartı Sorusuna Son Nokta Koyuldu

Kredi Kartı Sorusuna Son Nokta Koyuldu
Haftalardır süren kredi kartı kartı asgari ödeme detayları ile ilgili bilinenler olaya son noktayı koydu.

Son günlerde ortaya atılan "3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak" iddiası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yalanlandı. Bu iddiayı gazeteci Barış Yarkadaş ortaya atmıştı, ancak İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bu haberin doğru olmadığını açıkladı.

BDDK'nın asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartlarının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesi olmadığı belirtildi. Yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartlarının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesi bulunmamaktadır. Yönetmelik gereği bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı, toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılmaktadır. Üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır. Piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz."

Bu açıklama, kredi kartı kullanıcılarının asgari ödeme yaptıkları için kartlarının kapatılmayacağına dair endişelerini gidermiş oldu.