Fiyatları Çok Sert Çakılacak! Ünlü Ekonomist Duyurdu

Fiyatları Çok Sert Çakılacak! Ünlü Ekonomist Duyurdu
Ekonomist Mahfi Eğilmez konut fiyatlarının çok sert düşeceği tarihi açıkladı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, konut fiyatlarının sert bir düşüş yaşayacağı tarihi açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mayıs ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), beklenenden daha fazla artarak yüzde 3,37’e yükseldi. Bu artış, yılın ilk beş ayındaki TÜFE artışının yüzde 22,72'ye ulaşmasına neden oldu. Yıllık bazda enflasyon oranı ise yüzde 75,45'e yükselerek son 18 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Eğilmez, “TÜİK, 12 aylık enflasyon oranını yüzde 75,45, ENAG eTÜFE'yi yüzde 120,66 olarak açıkladı. Enflasyonda zirveyi gördük. Bundan sonra baz etkisiyle düşüşleri göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarının borsa ve gayrimenkul gibi alanlarda balon fiyatlar oluşturduğunu belirten Eğilmez, “Böyle bir ortamda ‘borsa rekorlara doymuyor, demek ki ekonomi iyi gidiyor’ demek gerçekçi değil. Günü gelip de faiz enflasyon düzeyine çıkarılmak zorunda kalınınca o rekorlara doymayan borsadaki hisse değerleri ve gayrimenkul fiyatları bu kez çöküşlere doymaz hale gelecek" dedi.

Enflasyon ile mücadele politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eğilmez, “Sokaktaki vatandaş enflasyon ile ciddi mücadele olmadığını görünce iç tüketimini kısmıyor. Kredi kartı taksit sayıları kısıtlandı ama tüketimin önüne geçilemiyor. Maliye politikası gevşekse ve yarı sıkı para politikanız varsa önleyemezsiniz. Sokağın davranışı da fiyatları artırıyor. Sarmaldan çıkılamıyor" ifadelerini kullandı.

Eğilmez, enflasyon ile mücadele kapsamında Merkez Bankası’nın faizi tekrar yükseltmek zorunda kalabileceğini belirterek, böyle bir durumda gayrimenkul ve hisse fiyatlarının çökebileceğine dikkat çekti.