23 Nisan Törenlerinde Çocukların Resimlerini İzinsiz Çekip Paylaşanlara Büyük Cezalar Verilecek

23 Nisan Törenlerinde Çocukların Resimlerini İzinsiz Çekip Paylaşanlara Büyük Cezalar Verilecek
23 Nisan törenlerinde Çocukların resimlerini izinsiz olarak çekip paylaşan kişilere ağır cezalar verilmesi mümkündür. Peki nasıl ve neden? Detaylar haberimizde...

23 Nisan Salı günü stadyumlarda, meydanlarda, okul bahçelerinde büyük törenler düzenlenecektir. Düzenlenecek olan törenlere katılacak olan vatandaşların dikkat etmeleri gereken konulardan bir tanesi de çocukların görüntülerinin izinsiz olarak çekilerek sosyal medya üzerinden paylaşılması durumudur.

Aylardır 23 Nisan törenleri için sunacakları gösterilerin provalarını yapan öğrenciler hiç şüphesiz ki çok renkli görüntüler ortaya koyacaklardır.
Ancak gösterideki görüntüleri çekeyim derken çok büyük cezalara çarptırılabilirsiniz.

Çocuklar bulundukları durum sebebiyle devletin özel koruması altındadırlar. Çocukların görüntülerinin çekilmesine de paylaşılmasına da ancak aileleri yazılı olmak koşuluyla izin verebilir.

Aileler çocuklarının görüntülerinin izinsiz olarak sosyal medya üzerinden paylaşıldığını öğrendiği andan itibaren suç duyurusu yapma hakkına sahiptirler. Söz konusu paylaşımı yapan vatandaş konu ile ilgili olarak tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Tüm bunlardan daha kötüsü de 1 ila 3 yıl arası hapis cezasına çarptırılabilir.
Türk Ceza Kanunu'ndaki özel hayatın gizliliği maddesi ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ihlal edildiği anda, yapılan paylaşımın kaldırılması da paylaşım yapan kişiyi kurtarmaz.

Meb Hocam / ÖZEL HABER

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konyamanset.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.