MEB YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman saat kaçta yapılacak?

MEB YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman saat kaçta yapılacak?
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek ve milyonlarca öğrenci bu sınava katılım gösterecek. Sınava kısa bir süre kala Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) için deneme sınavı düzenleyeceğini duyurdu. MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından çevrimiçi olarak ‘YKS’ye Doğru 2024’ adı altında düzenlenecek bu deneme sınavına ilişkin detaylar büyük bir merakla bekleniyor.

2024 YKS çevrimiçi deneme sınavı milyonlarca öğrenci tarafından takip ediliyor. Üniversite sınavı öncesinde yapılan bu deneme sınavları öğrencilerin hazırlık süreçlerine büyük katkı sağlıyor. 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde TYT, AYT ve YDT olarak üç oturum şeklinde düzenlenecek YKS öncesinde, MEB’in hazırladığı çevrimiçi deneme sınavı ile öğrenciler sınava pratik yapmış olacak. Her oturum farklı bir günde yapılacak ve adaylar streslerini azaltma fırsatı bulacak. İşte detaylar:

YKS Çevrimiçi Deneme Sınavı Tarih ve Saatleri

  • TYT Denemesi: 25 Mayıs 2024

  • AYT Denemesi: 26 Mayıs 2024

  • YDT Denemesi: 27 Mayıs 2024

  • Saat: 10.00-20.00 arasında istenilen zamanda girilebilir.

Giriş Ekranı ve EBA Hesabı

"YKS'ye Doğru 2024" Türkiye geneli çevrimiçi YKS deneme sınavı, OGM Materyal web sitesi üzerinden yapılacak. EBA hesabıyla giriş yapmak mümkün.

Deneme Sınavı İçeriği

Deneme sınavındaki sorular, YKS'nin kapsam bütünlüğüne ve soru çeşitliliğine uygun olarak alan uzmanları tarafından hazırlandı. Bu denemeler öğrencilerin seviyelerini görmeleri ve çalışmalarına yön vermeleri amacıyla tasarlandı.

Sonuçların Açıklanma Tarihi

Deneme sınavına giren adaylar, sonuçlarını, sıralamalarını ve puanlarını 28 Mayıs 2024 tarihinde saat 10.00 itibarıyla aynı sistem üzerinden görebilecekler.

YKS 2024 Tarihleri

  • TYT (1. Oturum): 8 Haziran 2024

  • AYT ve YDT (2. ve 3. Oturum): 9 Haziran 2024

Adaylar sınava giriş belgelerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle edinebilecekler. TYT ve AYT sınavlarına saat 10.00’dan, YDT sınavına ise saat 15.30’dan sonra girilemeyecek.