MEB’den Tatil Öncesi Öğrencilere Önemli Karar Açıklandı

MEB’den Tatil Öncesi Öğrencilere Önemli Karar Açıklandı
Mili Eğitim Bakanlığı, yaz tatili öncesinde öğrencilere müjdeli haberi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin pansiyonlardan faydalanmasıyla ilgili önemli bir duyuru yaptı. Buna göre, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören ve örgün eğitim çağı dışına çıkmamış öğrencilerin pansiyonlarda konaklama ve bursluluk sınavına katılma imkanı sağlandı. Bu kapsamda yapılan düzenlemeler şunlar:

MEB'e bağlı resmi okullarda yatılılık, bursluluk, sosyal yardımlar ve okul pansiyonları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı ve yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yapılan değişiklikle, öğrencilerin pansiyonlara kaydını kolaylaştırmak adına uzaktan başvuru yöntemiyle elektronik ortamda kayıt olmalarına izin verildi.

Parasız yatılılık başvurularında bir önceki ders yılında okul değiştirmeme şartı "içinde bulunulan ders yılı içinde" olarak değiştirildi.

Mesleki eğitim merkezi öğrencileri için pansiyonlarda barınma ve bursluluk sınavına başvurma imkanı sağlandı.

Ayrıca, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencilerine işletmelerde mesleki eğitim ve staj yaparken pansiyonlarda kalma olanağı sunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşleri doğrultusunda bursluluk sınavına başvuru şartları yeniden düzenlendi.

İl ve ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonları ile koordinasyon içinde çalışan planlama komisyonlarına taşıma yoluyla eğitime erişim uygulaması kapsamında düzenleme yapıldı.

Pansiyonlarda boş kalan kontenjanlara özel okul öğrencilerinin yerleştirilmesi için usul belirlendi.

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılarak öğrenci yerleştirme uygulaması güncellendi.

Tatil dönemlerinde pansiyonlarda sunulan hizmetin kapsamı genişletildi ve ara tatil uygulaması yönetmelik metnine eklendi.

Bu düzenlemelerle, pansiyonlarda kalan öğrencilerin devam-devamsızlıkları da hüküm altına alındı ve pansiyonda kalma süreçleri yeniden düzenlendi.

Etiketler :