Öğretmenlere Müjde! Ders saati ücretleri 3 kat artacak

Öğretmenlere Müjde! Ders saati ücretleri 3 kat artacak
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni taslağına göre, akademiye gidecek öğretmenlerin ders saat ücretinin 3 kat artacağı öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağını hazırladı ve taslağın detayları yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağına göre, Milli Eğitim Akademileri kurulacak ve öğretmenlerin atamaları bu akademideki başarılarına göre yapılacak. Taslağa göre, yetersiz görülen öğretmenler meslekten alınabilecek.

Bu akademide öğretmenler, 3 veya 4 dönem boyunca teorik ve uygulamalı eğitim alacaklar.

Özellikle dikkat çeken bir diğer nokta ise taslağa göre, Milli Eğitim Akademilerinde eğitim alacak öğretmenlerin ders saat ücretlerinin 3 kat artırılması olacak. Bu kapsamda, Milli Eğitim Akademilerinde görev yapacak öğretmenlere ve akademisyenlere 304 TL ders saati ücreti ödenecek. Bu ücret, mevcut durumdaki öğretmenlerin aldığı ücretin yaklaşık üç katıdır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı, öğretmenlerin mesleki gelişimine önemli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir ve bu doğrultuda yapılan düzenlemelerin eğitim kalitesini artırmaya yönelik önemli bir adım olduğu kabul edilmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla alakalı Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi’nin kurulmasıyla ilgili hazırlıkların tamamlandığını duyurdu.

Erdoğan “Yakında Meclisimizde görüşmeleri başlayacak. Çok erken yaşlardan itibaren çocuklar, küresel kültürün dayatmalarına maruz kalmaktadır. Bunların en başında da cinsiyetsizleştirme projeleri vardır. Hep beraber, el ele vererek, küresel cinsiyetsizleştirme belasının önüne geçeceğimize inanıyorum. Bundan 21 yıl önce eğitimle ilgili milletimize verdiğimiz sözü tuttuk. Sadece altyapıda değil uluslararası göstergelerde de çok iyi bir yerdeyiz.” dedi.