Rehber Öğretmen İhtiyacı Ne Kadar? Okullardaki Rehber Öğretmen Sayısı Yeterli Mi?

Rehber Öğretmen İhtiyacı Ne Kadar? Okullardaki Rehber Öğretmen Sayısı Yeterli Mi?
Rehber öğretmen ihtiyacı ne kadar? 20 bin öğretmen atamasının yapacğaı açıklamasının gelmesinin ardından rehber öğretmen olarak da 1.597 atamanın yapılacağı belirtildi. Buna göre rehber öğretmenlikk, atamanın en fazla yapılacağı ilk 5 içerisinde yer almış oldu. Peki bir okulda bir rehber öğretmen kaç öğrenci ile ilgileniyor? Bir günde kaç öğrenci ile görüşebiliyor? Velileri ile iletişim kurabiliyor mu? Hangi konularda öğrencilerle görüşüyor?

Rehber öğretmen ihtiyacı ne kadar? 7 Mayıs 2024 Salı günü Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklama ile 20 bin öğretmen ataması yapılacağı öğrenildi. Bu doğrultuda yapılan branş sıralamasında ise rehber öğretmenlik ilk 5 içerisinde yer aldı. Peki genel olarak bakıldığında bir rehber öğretmen, okulda toplamda kaç öğrenci ile ilgileniyor?

Rehber Öğretmen İhtiyacı Ne Kadar?

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay yapmış olduğu açıklamada, her okulda 1000 öğrenciye iki rehber öğretmen düştüğünü dile getirdi. Yani 500 öğrenciye 1 rehber öğretmen düşüyor. Rehberlik ile ilgili ayrı bir ders saati bulunmamakla birlikte, öğrencilerle özel görüşmelerden de söz edilmiyor. Rehber öğretmen çocuğu sadece teneffüslerde görüyor ve disiplin cezası gibi bir durum olduğunda telkinde bulunuyor şeklinde açıklamalar da yapan Kadem Özbay, "PDR öğretmenlerinin her ay en az bir kez öğrenci ile konuşabilecek sayıda olması lazım." dedi.

Bir devlet okulunda görev yapan Uzman Psikolojik Danışman Esat Telatar ise şunları söyledi: "Okullarda 500 öğrenciye bir rehber öğretmen düşüyor. Ben günde 60 - 70 öğrenci ile görüşüyorum. Disiplin olaylarında rehber öğretmenin mutlaka devreye girmesi gerekiyor. Çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda velileri bilgilendiriyoruz. Çocuklarla görüşerek olayların analizini yapabiliyor ve bir çok sorunun önüne geçebiliyoruz."

2024 öğretmen atamaları ile 1.597 rehber öğretmen daha göreve başlayacak. Rehber öğretmen ihtiyacı ne kadar sorusunun yanıtının, yapılan açıklamalar sonucunda değerlendirilmesi önem arz ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konyamanset.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.