Uzman öğretmenliğe 3 yeni özellik geliyor

Uzman öğretmenliğe 3 yeni özellik geliyor
Öğretmenlik meslek kanunu ile öğretmen camiasının hayatına giren uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili yeni yasa tasarısı meclise sunulacak ve mayıs ayı içerisinde yasalaşması sağlanacaktır. Peki söz konusu yeni düzenleme ile ne gibi haklar öğretmenlere tanımlanacak?

Öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili belirli düzenlemelere gidilmesi sendikalar tarafından sıkça dile getirilmişti. Ancak bir de Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in öğretmenler odası Buluşmaları kapsamında düzenlediği toplantılarda öğretmenlerin de konu ile ilgili birtakım istekleri olduğu belirtilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerden 10 yıl görev süresini dolduranlar uzman öğretmen olmak için hak kazanıyorlardı. Uzman öğretmenlik hakkı kazanan öğretmenlerin bir de sınava girmeleri gerekiyordu.

Tüm bunların yanında 10 yıllık uzman öğretmenlik görevi bulunan öğretmenler de Başöğretmen olabilmek için sınava giriyorlardı.

Yeni düzenleme ile 20 yıllık görev süresini dolduran öğretmenlere direk başöğretmenlik verilmesi durumu gündeme gelecektir.

Tüm bunların yanında uzman ve Başöğretmen olabilmek için uygulanan sınavın kaldırılması durumu da söz konusudur.

Ayrıca uzman öğretmen ve Başöğretmen unvanı alan personele ödenecek olan tutarlarda da güncellemeye gidilmesi Yani söz konusu unvanların tazminatlarının artırılması durumu da görüşülecek.

Konya Manşet / ÖZEL HABER

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konyamanset.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum