20 Bin Öğretmen Atama Sayısı Az Mı Bulundu? Atanacak Öğretmen Sayısı Arttırılacak Mı?

20 Bin Öğretmen Atama Sayısı Az Mı Bulundu? Atanacak Öğretmen Sayısı Arttırılacak Mı?
Öğretmen atama sayısı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20.000 olarak açıklandı. Açıklanan bu rakam bazı kesimlere göre az, bazı kesimlere göre ise çok olarak değerlendirildi. Milli Eğitim Bakanı konuya yönelik yapmış olduğu açıklama ile nedenleri ve sayının neden 20 bin olduğunu detaylı bir şekilde ifade etti. Atanacak öğretmen sayısının kaç olması bekleniyordu?

Öğretmen atama sayısı binlerce öğretmen adayı tarafından sabırsızlıkla bekleniyordu. Ve beklenen müjdeli haber 7 Mayıs 2024 Salı günü (Dün) Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den geldi. 20.000 sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını öğrendik. Böylece açıklanan sayının, beklenen sayının iki katı olduğunu görmüş olduk. Çünkü Maliye Bakanlığı tarafından 10 bin atama yapılması teklifinde bulunulmuştu.

Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatlar ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın aylar süren çalışmaları sonucunda, atanacak öğretmen sayısının 20 bin olması yönünde uzlaşmaya varıldı. Ama yine de öğretmen atama sayısının az olduğunu düşünen kişiler bulunuyordu. Buna yönelik olarak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin şu açıklamaları yaptı

"Pandemi dönemi ile birlikte ekonomik alanda daralma yaşamaya başladık. Üzerine 6 Şubat depremleri eklendi. Bir de iki seçim süreci geçirdik. Sonuç olarak 20 bin öğretmen ataması yapılması yönünde anlaşmaya vardık. Bize, ekonomik parametreler açısından sıkıntılı bir dönemde olmamıza rağmen destek veren kurumlara ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum."

20 Bin Öğretmen Atama Sayısı Az Mı?

Öğretmen atama sayısı 20 bin olarak belirlendi ve bu konuda bir uzlaşmaya varıldı. Ancak öncesinde Maliye Bakanlığı 10 bin öğretmen ataması yapılması yönünde teklifte bulunmuştu. Ekonomik etkenler ise buna sebep olarak gösterilmişti. Bu açıdan bakıldığında 20 bin öğretmen ataması 10 bin atama sayısına göre iki kat fazla. Ancak olayı 2023 yılına, yani geçen yıla göre değerlendirecek olursak, toplamda 45.000 öğretmen atanmıştı. Geçen yıla göre değerlendirildiğinde 20 bin öğretmen ataması az olarak düşünülebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konyamanset.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum