MEB mülakat sorularını nasıl belirleyecek? Sözleşmeli öğretmen mülakat sorularında ki soru işareti ne?

MEB mülakat sorularını nasıl belirleyecek? Sözleşmeli öğretmen mülakat sorularında ki soru işareti ne?
MEB mülakat süreci başlıyor. Öğretmen olmak isteyen adaylar sabırsızlıkla mülakat başvurularını jet hızında tamamlamaya çalışıyorlar. Şimdiden akıllarda sözleşmeli öğretmen mülakat soruları nereden çıkacak? Nelerden oluşacak ve zorlanacaklar mı? soruları akıllarda ki yerini aldı. MEB mülakat sürecinde bizi neler bekliyor yaşayıp göreceğiz... Şimdi detaylar.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için mülakat sürecini başlatıyor. Öğretmen adayları başvurularını yapmaya başladı. Peki, 2024 yılı mülakat soruları nasıl belirlenecek? İşte detaylar...

MEB Mülakat Süreci ve Takvimi

2024 mülakat takvimine göre, adaylar 10 Haziran'da mülakata hangi ilde gireceklerini öğrenecek. Mülakatlar 1 Temmuz'da başlayacak. Her aday üç soru yanıtlayacak.

MEB Soruları neye göre belirleyecek?

Sorular elektronik kura ile belirlenecek. Komisyon üyeleri, soru kağıdının çıktısını alarak süreci yönetecek. Mülakatlar adil ve objektif olacak.

MEB'in yönelteceği mülakat soruları

Adaydan, branşına ait bir ders anlatımı veya öğrenci çalışması örneği istenecek. Bu soru, adayın mesleki becerilerini ölçecek.

Genel Kültür

Genel kültür konularından bir soru sorulacak. Bu soru, adayın genel bilgi düzeyini ve güncel olaylara hakimiyetini değerlendirecek.

Eğitim Bilimleri

Eğitim bilimleri konusunda bir soru yöneltilecek. Bu soru, adayın eğitim teorileri ve pedagojik yaklaşımlar hakkındaki bilgisini ölçecek.

MEB mülakat soruların ağırlık oranları

Genel kültür ve eğitim bilimleri soruları, alan bilgisi ve ders anlatımı sorusunun ağırlık oranının 1/3'ü olacak. Böylece, adayların mesleki yeterlilikleri, genel bilgi ve pedagojik becerileri de değerlendirilecek.

2024 öğretmen atamaları hakkında daha fazla bilgi için MEB'in resmi web sitesini ziyaret etmelisiniz.