Öğretmen Atama Takvimi Nasıl İşleyecek? Öğretmen Adayları Hangi Süreçlerden Geçecek?

Öğretmen Atama Takvimi Nasıl İşleyecek? Öğretmen Adayları Hangi Süreçlerden Geçecek?
Öğretmen atama takvimi nasıl işleyecek? Yüz binlerce öğretmen atanacak öğretmen sayısı ve branş dağılımı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmasını bekliyordu. Beklenen açıklama Bakan Tekin'den geldi. Atanacak öğretmen sayısı, branş dağılımı ve öğretmen atama takviminin işleyiş detayları açıklandı. Açıklamada başka konular da yer aldı. Atama bekleyen öğretmen adayları hangi süreçlerden geçecek?

Öğretmen atama takvimi nasıl işleyecek? 2024 öğretmen atamaları sabırsızlıkla, binlerce öğretmen adayı ve yakınları tarafından bekleniyordu. Sonunda beklenen oldu ve atamalara dair açıklama Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından 7 Mayıs 2024 Salı günü (Dün) yapıldı. Hangi branşa kaç öğretmenin atanacağını da açıklayan Bakan Tekin, sayının neden 20 bin olarak belirlendiğini de anlattı.

20 Bin Öğretmen Atama Sayısı Az Mı Bulundu? Atanacak Öğretmen Sayısı Arttırılacak Mı başlıklı yazımıza aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
https://konyamanset.com.tr/meb-haber/20-bin-ogretmen-atama-sayisi-az-mi-bulundu-atanacak-ogretmen-sayisi-1933h

Türkiye'de atama bekleyen öğretmen sayısı ile ilgili elde net bir veri bulunmuyor. Ancak farklı kaynaklardan alunan verilere göre 2024 yılında atama bekleyen öğretmen sayısı 150 bin ile 350 bin arasında değişkenlik gösteriyor. Bu adaylardan sadece 20 bin'i atanacağına göre, öğretmen adayları arasında kıyasıya bir rekabetin yaşanacağını tahmin etmek zor değil. Peki öğretmen atama takvimi nasıl işleyecek?

Öğretmen Atama Takvimi Nasıl İşleyecek?

Atama bekleyen öğretmenler, 20 Mayıs 2024 Pazartesi günü itibari ile şu süreçlerden geçecekler:

• 20 - 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri yapılacak.

• 10 Haziran 2024 Pazartesi günü öğretmen adaylarının sözlü sınava katılacakları merkezler açıklanacak.

• 1 Temmmuz 2024 Pazartesi günü itibari ile de öğretmen adaylarına, tercihlerine göre belirlenen sınav merkezlerinde sözlü sınav uygulaması yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konyamanset.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.