Öğretmen Atamalarında Puanlama Nasıl Olacak? 20 Bin Öğretmen Nasıl Seçilecek?

Öğretmen Atamalarında Puanlama Nasıl Olacak? 20 Bin Öğretmen Nasıl Seçilecek?
Öğretmen atamalarında puanlama nasıl yapılacak? 2024 yılı itibari ile öğretmen atamaları sırasında kullanılan puanlama sisteminde değişiklik yapılacak. Atanacak öğretmenlerin seçim sürecinde doğrudan etkili olacak olan puanlama neye göre yapılacak? Bir öğretmenin seçilmesi hangi kriterlere bağlı olacak? Milli Eğitim Bakanı konu ile ilgili hangi açıklamayı yaptı?

Öğretmen atamalarında puanlama nasıl olacak? 2024 yılında Türkiye genelinde, sayısı tam olarak bilinmese de farklı kaynaklardan alınan verilere göre 150.000 - 350.000 arası öğretmen atama bekliyor. Atama bekleyen öğretmen adayları için Milli Eğitim Bakanlığınca atama takvimi açıklandı. Ancak atanacak öğretmen sayısının sadece 20.000 olması öğretmen adaylarının aklına puanlamanın nasıl olacağı ve öğretmen adayları arasından nasıl seçim yapılacağı sorusunu getirdi.

Öğretmen Atamalarında Puanlama Nasıl Yapılacak?

Öğretmen atamalarında puanlama sistemi 2024 yılı itibari ile değişecek. Daha önce atamalar sadece mülakat yöntemi ile yapılırken, bu yıl itibari ile KPSS puanı da atamaların yapılması sürecinde etkili olacak. Atamalar, KPSS puanının ve mülakat puanının %50'si alınarak yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarında puanlama konusu ile ilgili yaptığı açıklamada, puanlama sürecinin nasıl yapılacağını anlattıktan sonra, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: "Kesinlikle ve kesinlikle süreci, hiç bir arkadaşımızın hakkını yemeden yürüteceğiz."

Puanlama sistemi ile ilgili elde ettiğimiz bilgiler kapsamında şu sonuca varıyoruz: KPSS puanı yüksek olan öğretmen adaylarının alacakları mülakat puanı da yüksek olursa, seçilme olasılığı artacaktır. Puanlardan birinin daha düşük olması halinde, öğretmen adaylarının işi biraz daha zorlaşabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konyamanset.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.